12.08.2018

Keşan' da Kız KYK Yurdu


   Arkadaşlar merhaba. Keşan' da bulunan kız KYK yurdundan bahsedeceğim sizlere. 


   Ben de bu yurtta öğrenci olarak kalıyorum ve özellikle yeni gelen öğrencilere açıklık getirmek istediğim için yardımcı olacağım. 


Öncelikle yurt konum olarak Keşan otogarına 2 dakikalık yürüme mesafesinde. Otogarda inince otogarın sağ tarafındaki yolu takip ederseniz rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Zaten otogardan da görünüyor. Yurttan çarşıya gitmek isterseniz de otogarın önünden mavi dolmuşlar kalkıyor. Kendileri 1 numaralı araç olur :) Ayni zamanda üniversiteye de gider ve öğrenci 1.50 tldir. Çarşı dolmuşla 20 dk sürüyor. Ama şunu belirtmeliyim ki Keşan' nın dolmuşları çok yavaştır bilginiz ola, o yüzden 20 dk yani :) Yurttan yürüyerek de 30-35 dk da çarşıda olabilirsiniz. Yurt ile üniversite arası kaç dakika diye soracak olursanız minumum 30 maksimum 45 dakika diyebilirim. 


Biraz daha detaya girecek olursak, yurt A ve B olmak üzere iki bloktan oluşuyor ve bloklar dört katlı. Her katta bir  tane çamaşır makinası bulunuyor.  Kattaki  öğrenci  sayısını düşünürsek (min 50) çamaşır makinaları maalesef yetersiz kalıyor. İki blokta da yine birer tane çamaşırlar için kurutma makinası bulunuyor. Onun haricinde katlardaki çamaşır odalarında ipler mevcut oraya da çamaşırlarınızı asabiliyorsunuz. Bu arada çamaşır demişken :) Bavullarınızı taşımaya yardımcı olacak bir asansör yok. 


Odalar ise altı kişilik ve içerisinde küçük mini buzdolabı var, yataklar ranza şeklinde, dolaplar askeriye tipi, dolayısıyla küçükler. Size tavsiyem az eşya almanız çünkü sığmakta zorlanacaksınız. Tıpkı benim gibi :) Tuvalet ve banyo ise katta ortak kullanılıyor. 


Isınma konusuna gelecek olursak, Keşan' da kış aylarında hava çok sert geçmiyor fakat yine de Balkanlardan gelen bir soğuk hava var tabi :) Genelde son katlarda alt katlara nazaran derece düşüklüğü oluyor. Çok üşüyen biriyseniz benim gibi t-shirt giyemiyorsunuz. Diğer kızlar kışın şort giyerken siz eşofman giyebiliyorsunuz. Özellikle etüt odaları daha serin oluyor nedeni de kalorifer yetersizliğinden ne yazikki. Hatta benim üniversiteye başladığım yıl Keşan' da çok soğuk olmuştu. Normalde kar yağmazmış Keşan' a ama o yıl bayağı kar da yağdı don da oldu. Ve ben çok üşüyen biriyim, gece çorapla yatan biriyim (özellikle kış aylarında, yazları da bazen :)) ve odam da 4. katta. Yorganın altında polarlı pijamalarla yatıyordum :) Etütte montla ders çalıştığımı da biliyorum. Bu durumu idareye söylediğimde ise kalorifer yetersizliğinden deyip gönderdiler. Arttırabildikleri de sadece birkaç derece sıcaklık.

Onun haricinde arkadaşlar, sıcak su konusu sıkıntı olmuyor her zaman istediğiniz saatte duş alabiliyorsunuz.

Yemek konusu ise, günlük iki yemek hakkınız bulunuyor, bunlar sabah ve akşam ve parmak iziniz ile yemekleri alabiliyorsunuz. Öğle yemeğini ise yurt vermiyor. Bana soracak olursanız diğer kaldığım yurtlara göre daha temiz ve güzel yemekler yapılıyor. En azından bulaşıkları elle yıkıyorlar diğer yurtlar gibi makinaya atmıyorlar direk. Fazla bir çeşit olmuyor yemeklerde ama karnınızı doyuracak illaki bir şeyler buluyorsunuz.


Biraz da yurtta bulunan etkinlik ve sosyal aktivitelerden bahsedeyim sizlere. 

Dönem dönem kurslar oluyor yurtta. Bunlar pilates, ingilizce, diksiyon, takı, drama, gitar,.... kurslar oluyor. Fakat dönem olarak farklılık gösterebiliyor, her dönem aynı kurs olmuyor. 
Yurdun bahçesinde spor aletleri ve voleybol sahası, basketbol potası bulunuyor. Fakat bunları sadece yaz aylarında yapabiliyorsunuz. Kapalı bir aktivite merkezimiz yok :( Bundan ben de çok muzdaribim. 

Arkadaşlar benim anlatacaklarım bu kadar. Umarım size faydalı olmuştur bu anlattıklarım. Başka bir yazımda görüşmek üzere..... :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Um-İnan-Bekle

Umut, Ümit, Bekle. En sevdiğim kelimelerdendir. Sık sık aklımda, dilimde ve gönlümde yer etmiş, içerisine bir sürü anlamlar yüklediği...